Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Poczta na ziemi kościerskiej, cz.1

Kościerzyna leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego w regionie etnograficznym Kaszuby. Miasto położone jest wśród wzniesień, jezior i lasów, średnio 150 m n.p.m. Kilkanaście kilometrów na południe od Kościerzyny położone są Jezioro Gołuń i Jezioro Wdzydzkie, jedne z największych jezior Pojezierza. Całkowita powierzchnia jeziora zawiera się między 1417 a 1455 ha. Jest to jezioro przepływowe (rz. Wda) bez połączenia z Morzem Bałtyckim. Wody kompleksu jezior wdzydzkich zaliczane są do wód II klasy.

Początki miasta sięgają końca XIII w. Początkowo była to osada znajdująca się przy grodzie obronnym. Ślady przeszłości miasta zachowane w dokumentach sięgają 1284 roku, kiedy to "Costerina" wraz z 21 innymi miejscowościami ziemi "Dirsoua" (Tczew) została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II księżniczce Gertrudzie – najmłodszej córce księcia Sambora II z Tczewa. W czasach podległości Pomorza Gdańskiego Krzyżakom w roku 1346 dokonano lokacji wsi Kościerzyna na prawie chełmińskim a w roku 1398 nastąpiła odrębna lokacja Kościerzyny jako miasta, które z czasem wchłonęło wioskę. W połowie XV w. miasto liczyło 300 mieszkańców. Zajmowali się oni głównie rolnictwem, ale również rzemiosłem, warzeniem piwa itp. Z Kościerzyną związany jest ród Kostków herbu Dąbrowa, którego przedstawiciele byli starostami kościerskimi: Stanisław Kostka (1540–1555), Krzysztof Kostka (1555–1594), Krzysztof junior Kostka (1594–1602), Anna Kostkowa z Pileckich (1602–1603).

Do XIX wieku był to ośrodek rejonu rolniczego. Od 1775 roku Kościerzyna była siedzibą pruskiej administracji leśnej. Kościerzyna w latach 1818-1920 była w pruskiej strukturze administracyjnej siedzibą powiatu (Kreis Berent) podporządkowanego rejencji gdańskiej (Regirungbezirk Danzig), wchodzącej w skład prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussen). Na terenie ówczesnego powiatu zlokalizowane były 2 miasta: Kościerzyna (niem. Berent) oraz Skarszewy (niem. Schoeneck). Poza tym w skład powiatu wchodziło 157 gmin .

 

Decyzją traktatu wersalskiego Kościerzyna weszła w skład państwa polskiego. Oddziały armii gen. Hallera wkroczyły do miasta 29.01.1920 roku. W 1931 roku przez Kościerzynę poprowadzono tzw. magistralę węglową, dzięki czemu transport do i z portu w Gdyni omijał teren Wolnego Miasta Gdańska. W czasie II wojny światowej Kościerzyna została wcielona do Rzeszy a jej polskich mieszkańców poddano eksterminacji. 8 marca 1945 roku miasto zostało wyzwolone przez wojska radzieckiego. Oddziały rosyjskie dokonały licznych grabieży i gwałtów na miejscowej ludności, traktowanej jako niemiecka.

Od połowy XIX wieku Kościerzyna była ważnym ośrodkiem polskości na Kaszubach.

Historia organizacji poczty w Kościerzynie sięga 1772 roku, gdy utworzono w mieście Postwaerterein, które w 1825 roku przekształcono w ekspedycję pocztową (niem. Postexpedition). Gdy w 1850 roku w Prusach dokonano reorganizacji systemu poczt, w Kościerzynie funkcjonowała ekspedycja pocztowa II klasy a od 1859 roku I klasy. Od 1871 roku funkcjonowało Postverwaltung a od 1876 roku urząd pocztowy II klasy. W 1909 roku urząd ten przekształcono w urząd pocztowy I klasy.

Brak jest szczegółowego planu miasta z czasów pruskich. Mapa z okresu 1875-1877 pokazuje lokalizację urzędów administracji państwowej (oznaczonych w jęz. niem. Landrathsamt) w miejscu gdzie i obecnie znajdują się gmachu administracji powiatowej.

Można zatem przypuszczać, że inne urzędy publiczne (sąd, poczta) znajdują się współcześnie w miejscach, w których były zlokalizowane w XIX wieku (ozn. kopertą). Współczesny wygląd budynku urzędu pocztowego w Kościerzynie przedstawia fotografia poniżej.

 

Poniżej przedstawiona jest obwoluta listu do Kwidzyna nadanego w Kościerzynie. Z treści listu wynika, że został on napisany 9. czerwca 1847 roku. Jego autorem był Wensierski, właściciel majątku w Węsiorach, miejscowości położonej na północny zachód od Kościerzyny w odległości ok. 18 km. Należy przypuszczać, że został on nadany wkrótce po napisaniu. Nadanie listu potwierdza 2-wierszony stempel ekspedycji pocztowej "BERENT/7-8".

Wszystkich, którzy posiadają wiedzę na temat funkcjonowania poczty na ziemi kościerskiej zapraszam do współpracy i proszę o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tekście wykorzystano fragment materiału z Wikipedii.

Jesteś tutaj: START | Historia poczty | Poczta na ziemi kościerskiej, cz.1